školní řád

ZŘIZOVATEL MATEŘSKÉ ŠKOLY

Statutární město Brno, MMB OŠMT, Dominikánské nám. 3, 601 67 Brno

CÍLE PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Cíle předškolního vzdělávání vycházejí ze zákona č. 472/2011 Sb., kterým se mění školský zákon č.561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, vyhlášky MŠMT ČR č. 43/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání a Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Předškolní vzdělávání podporuje rozvoj osobnosti dítěte předškolního věku, podílí se na jeho zdravém citovém, rozumovém a tělesném vývoji a na osvojení základních pravidel chování, základních životních hodnot a mezilidských vztahů. Předškolní vzdělávání doplňuje rodinnou výchovu a v úzké vazbě na ni pomáhá zajistit dítěti prostředí s dostatkem mnohostranných a přiměřených podnětů k jeho aktivnímu rozvoji a učení. Má usnadňovat dítěti jeho další životní a vzdělávací cestu.

PRÁVA A POVINNOSTI DĚTÍ A JEJICH ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ

Dítě má právo: Rodič nebo zákonný zástupce dítěte má právo: Rodič nebo zákonný zástupce dítěte je povinen:

VZÁJEMNÉ VZTAHY MEZI PEDAGOGICKÝMI PRACOVNÍKY, DĚTMI A RODIČI

Jsou založeny na partnerském přístupu, vzájemné vstřícnosti, oboustranné důvěře a otevřené komunikaci. Předškolní pedagog:

PROVOZ ŠKOLY A VNITŘNÍ REŽIM ŠKOLY

Mateřská škola Veslařská funguje jako mateřská škola s prodlouženým provozem. Je otevřena denně od 6.30 h do 18.00 h.

Organizace provozu v červenci a srpnu
Provoz mateřské školy bývá v červenci a v srpnu přerušen. V těchto měsících se provádějí opravy a nutná údržba, které nelze uskutečnit za provozu.
Rozsah omezení nebo přerušení provozu stanoví ředitel po dohodě se zřizovatelem a oznámí rodičům nejméně 2 měsíce předem.

Zápis a přijímání dětí
Po dohodě se zřizovatelem stanoví ředitelka školy místo a termín pro podání žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání a tyto údaje zveřejní způsobem v místě obvyklém.
O přijetí dítěte rozhoduje ředitelka školy na základě vypracovaných kritérií pro přijímání dětí, která jsou veřejně přístupná a s nimiž jsou rodiče předem seznámeni. Ředitelka mateřské školy rozhoduje také o stanovení zkušebního pobytu dítěte, jehož délka nesmí přesáhnout 3 měsíce.
Proti nepřijetí dítěte se lze odvolat, odvolací orgán ke správnímu řízení o přijetí je Krajský úřad Jihomoravského kraje.

Potřeby pro děti
Ředitelka školy poskytne rodičům současně s rozhodnutím o přijetí seznam doporučených potřebných věcí pro pobyt dítěte v mateřské škole. Oblečení i obuv musí být řádně označeno, aby bylo zřejmé, komu patří. Dvakrát během školního roku přinesou rodiče vybrané základní hygienické potřeby (toaletní papír, papírové kapesníky, ubrousky, mýdlo).

Příchod dítěte do mateřské školy
Děti mohou do mateřské školy přicházet podle potřeby a možností rodičů, nejpozději však do 8.45 h. Příchody v jinou denní dobu jsou možné pouze po předchozí domluvě s ředitelkou školy nebo učitelkou a to vždy tak, aby nenarušovaly pobyt ostatních dětí v MŠ.
Při příchodu do mateřské školy předává rodič nebo zákonný zástupce dítě učitelce osobně ve vstupních dveřích do třídy.

Úplata za předškolní vzdělávání
Výše úplaty je uvedena ve Směrnici č. 7 vydané ředitelkou školy. Platbu úplaty provádí rodiče převodem na bankovní účet školy, případně v hotovosti oproti příjmovému dokladu u vedoucí školní jídelny. Úplata za příslušný kalendářní měsíc je splatná do patnáctého dne následujícího kalendářního měsíce.

Stravné
Výši stravného určuje cena potravin a spotřební koš na dítě. Je vyvěšena na nástěnce pro rodiče. Pokud se výše stravného změní, rodiče jsou předem informováni prostřednictvím informační nástěnky nebo osobně při platbě.
Stravné je nutno uhradit předem, do prvního dne měsíce, ve kterém se dítě stravuje. Rodiče platí převodem z účtu, výjimečně v hotovosti oproti příjmovému dokladu, který vystaví vedoucí kuchyně, vždy v posledním týdnu předchozího měsíce ráno při příjmu dítěte.
Přeplatky za stravné (pokud dítě chybí a je řádně odhlášeno) v příslušném školním roce se poukazují na účet rodičů na začátku měsíce července, na žádost rodičů lze i v pololetí školního roku.
Ředitelka mateřské školy může po předchozím písemném upozornění rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání nebo úplatu za školní stravování ve stanoveném termínu.

Odhlašování dítěte ze stravování
Rodiče odhlašují dítě ze stravování vždy jeden den dopředu, nejpozději však do 7.00 h ráno příslušného dne. Odhlašování a přihlašování dítěte provádí rodiče písemnou formou do sešitu pro kuchyň, umístěného v zádveří školy, nebo na telefonním čísle 543 210 980.
V případě nepřítomnosti dítěte si mohou rodiče první den nepřítomnosti dítěte vyzvednout oběd v 11.30 h.

Omlouvání nepřítomnosti dítěte v mateřské škole
Rodič oznámí předem nepřítomnost dítěte v mateřské škole na telefonním čísle 543 212 191 nebo 775 152 287. Není-li nepřítomnost dítěte předem známá, omluví dítě jeho zástupce neprodleně v nejbližší možné době. Nepřítomnost dítěte delší než 1 kalendářní měsíc omluví rodič písemnou formou na formulář, který je v MŠ k dispozici.
Ředitelka mateřské školy může po předchozím písemném upozornění rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny.

Soukromé předměty
Dítě si může z domova přinést plyšovou hračku do postýlky. Žádné jiné hračky, drobné předměty ani šperky z bezpečnostních důvodů dítě do mateřské školy nenosí!

Podávání informací rodičům
Základní informace o provozu a činnosti školy získají rodiče na schůzkách pro rodiče, pořádaných pravidelně na začátku školního roku a podle potřeby i v průběhu školního roku. Dále pak z informační nástěnky v zádveří školy, k dispozici jsou také webové stránky školy.
Informace o dětech a průběhu vzdělávání mohou rodiče získat na pravidelných konzultačních hodinách s učitelkami školy. Ředitelka školy je rodičům k dispozici v době konzultačních hodin (viz nástěnka školy) nebo v termínu předem sjednaném.

Péče o zdraví a bezpečnost dětí

Ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí
Všichni zaměstnanci školy garantují svým chováním rovný přístup ke všem dětem. Pravidla soužití i obsahová náplň Školního vzdělávacího programu vedou děti k přátelskému chování, pomoci druhým, vytvoření bezpečného sociálního prostředí a k osvojení návyků zdravého životního stylu.

Majetek školy
Děti jsou učitelkami a všemi zaměstnanci vedeny k ochraně majetku školy a šetrnému zacházení s ním. Všichni zaměstnanci chrání majetek školy. V případě zničení majetku školy dítětem mohou být rodiče ředitelkou školy přizváni k úhradě škody.

Vzdělávání dětí
Vzdělávání dětí probíhá podle vypracovaného školního vzdělávacího programu, respektujícího Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. Program je rozpracován do integrovaných bloků tak, aby akceptoval vývojová specifika dítěte předškolního věku, umožňoval rozvoj a vzdělávání každého jednotlivého dítěte a rozvíjel dítě po stránce fyzické, psychické i sociální. Školní vzdělávací program je rodičům k dispozici v hale školy.

Vypracovala: Mgr. Martina Šplíchalová, ředitelka školy
Nabývá účinnosti: 1. září 2014